Internationale investorers interesse for og kendskab til Østdanmark og Holsten er støt stigende.
Det konkluderer direktør Stig Rømer Winther, Femern Belt Development efter for syvende gang at have deltaget i den internationale investormesse Expo Real i München.
”Det skyldes bl.a., at tyskerne virkelig er begyndt at italesætte Femern-forbindelsen som en facilitet, der har ændret erhvervsgrundlaget på begge sider af Femern Bælt,” siger Stig Rømer Winther, der sammen med repræsentanter fra Business Lolland-Falster og Business Vordingborg deltog i Expo Real på den tyske delstat Slesvig-Holstens stand.
Et vigtigt vækstområde
”Har udsigten til yderligere forsinkelse på Femern-forbindelsen og ikke mindst færdiggørelsen af de tyske landanlæg og en Femernsund-tunnel, der måske først er færdig i 2035, svækket investorernes interesse?”
”Forsinkelsen har betydning for det arbejde, vi og andre erhvervsudviklingsselskaber udfører. Enhver tvivl om, hvornår den fulde kapacitet på Femern-forbindelsen står til rådighed for erhvervslivet, skaber usikkerhed. Det kan i værste fald betyde, at nogle af de projekter, vi arbejder med, bliver udskudt 1,2 eller 3 år. Men vi oplever ikke, at der tales om helt at droppe projekter, for Femern Bælt Regionen og hele området mellem Hamborg og København er så vigtigt et vækstområde, at rigtig mange gerne vil være til stede. Det kan vi tydeligt mærke på antallet af henvendelser fra såvel danske som udenlandske investorer,” siger Stig Rømer Winther, der understreger betydningen af udviklingen af nye industriparker på Sydsjælland, i Ringsted, Sorø og på Lolland.
”Jeg glæder mig over den positive dialog, vi har med kommuner om udvikling af nye industriarealer og tilhørende infrastruktur,” siger Stig Rømer Winther.
Fælles dansk-tysk markedsføring
I bestræbelserne på at tiltrække internationale investorer til Femern Bælt Regionen arbejdes nu på at udbygge samarbejdet mellem Østdanmark og Slesvig-Holsten og i den forbindelse måske allerede fra 2028 at skabe en fælles dansk-tysk stand på Expo Real.