iPort Zealand skal rumme godsterminal og bygninger til mindre industri. Illustration: Verdion

iport-zealand-femern-belt-development

Det engelske udviklingsselskab Verdion er klar med en investering på 7,5 mia. kr. i et nyt erhvervsområde ved Ringsted – iPort Zealand - der skal styrke dansk logistik, industri og erhverv når Femern Bælt-forbindelsen står færdig.

Verdion vil udvikle iPort Zealand til Danmarks førende intermodale hub på et 250 hektar stort område ved landets vigtigste øst-vest og nord-syd jernbanekorridor og tæt på motorvej E20.

iPort Zealand får en international godsterminal med omlastning af trailere, containere og veksellad mellem vej og jernbane.

Rundt om terminalen vil Verdion bygge op til 57.000 kvadratmeter til logistik, avanceret produktion, let industri og andre typer erhvervsbyggeri, bl.a. højteknologi og pharma og plads til flere tusinde nye arbejdspladser.

Femern-forbindelsens betydning
CEO i Verdion, Michael Huges, understreger Femern-forbindelsens betydning for beslutningen om milliard-investeringen i Danmark:
”iPort Zealand bliver et vigtigt nyt kraftcenter for dansk erhverv på en strategisk placering.
Femern Bælt-tunnelen vil få stor betydning i Norden og Tyskland. Den åbner nye forsyningsruter og skaber muligheder i mange brancher. Danmark skal stå stærkt, så vi kan udnytte den økonomiske vækst – fra jobs og service til told og skatteindtægter.”
”Dette nye erhvervsområde bliver en vækstmotor, der omsætter bedre infrastruktur til konkrete gevinster for både lokalområdet og hele landet. Det giver også bedre adgang til store regionale havne.”
”Med moderne godshåndtering, topmoderne byggeri, brug af jernbanegods og et stærkt fokus på ESG vil projektet skabe store positive effekter i hele Danmark.”
”Tunnelarbejdet skrider frem, og derfor skal der være klar infrastruktur på jorden, før togene begynder at køre. Vi har allerede gjort store fremskridt og har gode dialoger lokalt og nationalt. Med partnerskaber på plads står vi stærkt og er klar til at gå videre med støtte fra Ringsted Kommune,”
siger CEO Michael Huges.

Indfrier potentiale
Direktør i Femern Bælt Development, Stig Rømer Winther, glæder sig over, at planerne for iPort Zealand nu er så langt fremme, at de kan offentliggøres.

”Vi har siden begyndelsen af 2025 på møder med ejeren af det pågældende areal og Ringsted Kommune været inddraget i projektet og bistået med rådgivning omkring den videre proces. Der er ingen tvivl om, at Ringsted kan blive et centralt knudepunkt for transport på såvel den øst-vest gående som nord-syd gående akse, og iPort Zealand er derfor et meget væsentligt initiativ i forhold til at udnytte potentialer i den kommende faste Femern Bælt-forbindelse,” siger Stig Rømer Winther.

Betydning for miljøet
iPortZealand skal kunne håndtere mindst 12 fuldlange godstog om dagen – alle ugens dage. Hvert tog erstatter ca. 60 langdistancelastbiler og frigør plads på vejene. Godstog udleder ca. fire gange mindre CO₂ end lastbiler, påpeger Verdion, og hvert tog kan derfor spare ca. 45 tons CO₂ i forhold til vejtransport alene.

Alle bygninger bliver opført med høje bæredygtighedsstandarder. Der fokuseres på energi- og ressourceeffektivitet, og byggeriet bliver certificeret af en internationalt anerkendt ordning.

Verdion arbejder nu sammen med lokale og nationale aktører om de detaljerede planer. iPort Zealand skal stå klar, når den nye tunnel åbner, forventeligt i 2030, oplyser Verdion.